Kyberstalking

04.02.2020
Kyberstalking, jen krůček od pronásledování 

Dnes a denně vídáme ve zprávách na internetu,v televizi, na plakátech, nadpisy článků o tom, jak někdo x napadl někoho y. Občas se napíše i o stalkingu, ale články o kyberstalkingu téměř nikde nejsou. Lide jsou háklivý na to přiznat i svou chybu a tak se s tímhle tématem nikde veřejně neztotožňují. Takže jakoby to nebylo. Jakoby se to nikoho netýkalo. Že? Může to začít naprosto nevině. Na seznamce si dáte match. Tak si sem tam napíšete nějakou tu zprávu. Potom přesedláte na jinou soc. síť, třeba Instagram, tam si občas napíšete. Reaguje na vaše stories, zajímá se, je milý, podbíhá Vám, vypadá to jako zajímavý začátek čehokoliv. Od přátelství až do jiných levelů. Potom přijde pošťuchování(nemusím asi vysvětlovat, že každý se s kamarady nějak pošťuchuje a tak Vám na tom nepřijde nic zvláštního), když se ozvete že stačilo tak, ale neustává. A to je zásadní problem.
Vy mu vysvětlíte že stacilo a už to není vtipné, ale dotyčný do vás reje. Reje do vás jako krtek do hlíny a neustává(což je i jeden ze společných znaků manipulátorů).

Vám se v tu chvíli naskytují dvě moznosti co dělat a to: 1. Ignorovat ho 
                 2. Nervovat se (což je jeho úmysl, abyste reagovali a vztekali se. Protože se mu líbí ze vás naštval a ze vůbec reagujete a tak je to začarovaný kruh.)
Já osobně zvolila druhou cestu protože: ten človek byl zezačátku celkem milý, sympatický a zajimal se. Což je pro mě jako pro ženu celkem polichocující. A snažila jsem se mu vysvetlit jak moc jako kretén se chová tím, že mě uráží. Marně. Ti lidi co mě znají, tak vědí ze nemám moc trpělivost s debilnima lidma, ale tady jsem se sama překonala. Což byl taky kámen úrazu. Následně jsem komunikaci přerušila, neodepisovala na zprávy, ani na ty vyloženě zlé a hnusné, ani ty prosící. Protože na to abych to chtěla zažít ještě jednou, se mám moc ráda. Ten človek vůbec nepochopil, že nemám zájem o komunikaci i když jsem mu to napsala. Přebral si to zřejmě úplně jinak než jak bylo myšleno a prezentováno. A začal mi psát komentáře přitažené za vlasy,k fotkám-protože ty si zaručeně přečtu a budu reagovat. A já si je přečetla, vyfotila a okamžitě smazala.Takže moje další rozhodnutí vedlo k hození dotyčného do ignorovaných zpráv. Což nestačilo protože mi i přesto dál psal aniž by viděl všemi známé "zobrazeno"/"přečteno", a aniž bych já odepisovala. Následovalo nahlášení za obtěžování a zablokováním uživatele.
Teď si můžete říct ze joooo, vyřešila jsi to.!💪🏻 Jenže ne. Jelikož mám i účet na Facebooku, podnikám, mám webovky a druhý účet na instagramu který je čistě pracovní tak to dopadlo následovně. Začal mi psat na seznamce kde jsem si ho nezablokovala hned, svou chybou. Doprošování, nadávky, prosby, a na citové vydírání už nemel prostor protože byl zablokovaný. Takže začal na Facebooku, tam kde skončil, zkoušel manipulaci, citové vydírání a nedokázal znovu pochopit ani větu "Pochop že nemám zájem o komunikaci ani nic jiného." A začal svou písničku. Takže zablokování na Facebooku. Následně mě kontaktoval přes email. Přesněji přes kontaktní formulář co mám tady na webovkách, kde si vyléval srdce jak jen mohl. Bez odezvy, na všech svých emailech jsem si navíc jeho email zablokovala. Když už jsem si myslela, doufala v to, že ho nenapadne mě kontaktovat i přes pracovní instagram, tak bum. Stalo se. Snažil se rozvést komunikaci, jakoby se nic nestalo. Přesněji, chtěl se sejít. Ale jak pise i Wikipedie v článku o Kyberstalkingu v odstavci "Klíčové faktory kyberstalkingu", "Kyberstalking, stejně jako stalking, má několik klíčových faktorů 

  • Zajištění osobního styku s obětí.

• Fyzické napadení je sice v případě kybestralkingu vzácný jev, nicméně stále to hrozí.”
Takže nepřipadá v úvahu ani objednání se do salonu ke mě na kosmetiku, jak původně požadoval. Jeho chováni došlo až do stadia, kdy si na internetu vyhledal mé telefonní číslo(a že to neměl jednoduché, protože ho neuvádím nikde kromě akce na slevomatu) a včera mi od něho přišla smska. Já teď jen trnu hrůzou, kdy mi bude volat z jiného čísla a kdy  si na mě počká před salonem až bude v česku...

Největší a nejnepříjemnější část bysme měli. Ale jak se před takovyma lidma chránit? Preventivní opatření můžete udělat tak jako já, nahlásit tohoto člověka na správu své práce (v mem případě na správu salonu ve kterém pracuji) aby si ho dali na black list v případě ze by vás chtěl kontaktovat přes práci. Ať už osobně nebo přes vedení. Říct to svým nejbližším. Sdílet s nimi své pocity a obavy nejen že pomůže vám, ale také to pomůže jim pochopit co prožíváte. Proc se chováte jinak než běžně, zároveň si na tohoto člověka udělají svůj obrázek a v případě, že kontaktuje někoho z vašich blízkých proto aby od nich dostal třeba vaše telefoní číslo nebo adresu(ať už za jakoukoliv záminkou), tak mu tyto citlivé informace rozhodne nesdělí. Taky tím, že u sebe budete nosit pepřový sprej, se můžete preventivně bránit. A to nejen v případě, že vás vyhledá takovýto člověk.
Celou dobu co tohle píšu tak mi po zadech běhá mráz a mám zaludek jako na vodě... I když možná některým z Vás, můžu znít paranoidně. I takové pocity může vyvolat kyberstalking. Jenže také muže vyvolat postraumatickou poruchu, pocity úzkosti, paniky, poruchy spánku a mnoho dalších závažných problémů které následně bude muset oběť řešit.

Závěrem chci uvést, že nevím jak by dopadla tato situace v prvním případě. Také to, že i toto je důvod proč nikde veřejně nemám uvedené své telefonní číslo, v případě že ho potřebujete nebo pro objednání mi napište zprávu a já vám ho soukromě sdělím.

Také bych neskutečně chtěla poděkovat svým přátelům, za to, že tu pro mě jsou a byly i při tomto zážitku. 

Závěrem nepokrytě přiznávám, že mi takové chování přišlo zezačátku velmi dotěrné, až vtipné.
ALE NA TOMHLE NENÍ NIC VTIPNÉHO A NENÍ VHODNÉ BRÁT TO NA LEHKOU VÁHU.

Nikdy nevíte s kým máte tu čest a zda se z toho nemůže vyklubat doživotní problém. 


Zpět na blog