"Rekonstrukce" bytu

27.09.2020

Dneska budu upřímná a celkem otevřená, ne že bych jindy nebyla, ale ohledně bydlení toho moc nesdílím. Už nějakou dobu jsem se u sebe doma necítila úplně nejlépe. Často jsem měla pocit že tu mám strašně moc věcí, které nejsou ani moje, že se mi to tu rozpadá pod rukama..., že nejsem ve svém vlastním útočišti, že se tak úplně nemám kam vracet. Že nemám vybudované to DOMA. Většinou máte totiž domov spojený s pocity bezpečí, s útočištěm, klidem a často i dobými emocemi. No a přesně to, jsem tady u sebe doma dost postrádala. Nejdřív jsem to neřešila, protože to nebylo úplně na mě, zodpovídala se za něj mamka a já tu jen tak žila. Jenže během těch několika let jsem si tady prošla takovou osobní obrodou a už mi to přestalo stačit. S polo rozpadajícím se bytem se kterým majitelka nechce nic dělat, toho moc neudělám, tak to necháme být. Ale zaměřím se na to ostatní, začínající u pocitu že věci které tu mám nejsou mé. 
To je celkem problém, když bydlíte v malém bytě, který máte plný krabic, ať už banánových nebo produktových. Zabírají dost místa, natož v malém bytě... Jenže když jsou to krabice plné věcí které nejsou vaše, špatně se s nimi něco dělá. O nábytku který máte už několik let, ale vlastně nebyl nikdy váš, zařídil ho třeba váš rodič a stěhovali jste se s ním minimálně 3x, je to dost podobné. Máte vnitřní strach se toho zbavit, protože bylo pracné ho sehnat, vlastně nikdy nebyl váš a ještě s ním máte spojené určité období, no a věcí co nejsou vaše se obecně zbavuje celkem špatně. Já jsem se naštěstí domluvila s mamkou, se kterou sdílím od pocitů až po momenty a štěstí, že mi nábytek v bytě nedělá dobře a necítím se v něm dobře a tak ho dám pryč. Vlastně to navrhla skoro sama. To bylo asi už někdy v Únoru tohoto roku. Od té doby jsem si v hlavě formovala jakousi představu a vizualizaci, až jsem šla jednou do Ikei s tím, že tam třeba na něco narazím a narazila. Na ukázkový byt který byl proporčně i velikostně úplně jako můj. A tak bylo jasno. Pomohl mi s vizualizací asi úplně nejvíc, vlastně od té chvíle už plně chápu tenhle koncept Ikei, i když jsem to chápala už dřív, teď je to prostě jiné(tak nějak dospělácké). Ted o prázdninách jsem započala svou "rekonstrukci" bytu, co se nábytku týče. A začala jsem postelí, jelikož jsem celých 5 let co zde žiju, spala na rozkládacím gauči, byl už celkem na pochodu. Díky kamarádovy a Facebook marketu jsem si vyřídila postel novou. Od slečny která si ji jen postavila, zjistila že je moc velká a nemá na ni matrace, tak ji zas rozložila a hodila na fb market k prodeji. Díky tomu jsem si ji pořídila za 1/2 toho, co stojí nová. S tím samým jsem pochodila i co se matrace týká. 
To je taková mini podkapitola, jelikož jsem byla dva týdny domluvená s jednou paní(protož měla dovolenou) na koupi její matrace kterou jen párkrát zatrhla kočka drápem, jinak novou. A paní jí den před mým příjezdem a koupí, ji prodala. S tím, že by mi sama nedala ani vědět, ale že se na ni nemůžu zlobit... no bez komentáře. Vytočená jsem už byla a je to její karma. ALE! Díky skvělým kamarádům jsem velmi rychle uvěřila v to, že na mě čeká lepší matrace. A taky že ano. Za dva dny, jsem seděla v taxíku a jela si pro úplně novou, pouze rozbalenou matraci, kterou jsem měla v plánu si v obchodě kupovat. Znovu jsem ji našla, respektive ona si našla mě, taky na fb marketu. Ta mě vyšla na 1/4 toho, co stojí nová v Ikee. 
Protože jsem ve čtvrtek naběhla do už asi milionkrát zmiňované Ikei a objednala si tam úplně novou skříň. O tom, jako moje peněženka vykrvácela a brečela, vám říkat asi nebudu, to je snad každému jasné. Jsem se 
v neděli konečně zbavila starých skříní. Během čtvrtku a pátku jsem je všechny dala na všemožné bazary, Facebookové skupiny za odvoz a přesto se nikdo neozval. Nebo chtěli jen část, což jsem kategoricky odmítala(i když to bylo v inzerátu napsané...)- jak špatně bych se pak zbavovala toho zbytku? Hodně. Ale v sobotu jsem ty samé inzeráty dala i na bazoš a podobné weby. A? Během půl hodinky mi volalo asi 5 zájemců. Naštěstí jsem je darovala jedné firmě co si stavila kancelář a ozvali se přes fb market. Okamžitě si pro ně, přijeli a já mám od té doby doma takové divně příjemné prázdno. Kdybych nevěděla, že mi zítra v pondělí přivezou nové, asi bych měla trochu nervy. Takhle se spíš jen těším, na to mega lego pro dospělé. Asi to bude znít divně, ale já si to skládání fakt užívám. Jak jsem skládala a šroubovala tu postel, užívala jsem si to celkem dost, asi až příliš na holku. Ale co už. Pracovat jako hodinová manželka na montování nábytku asi nebudu, takže no problema. 
Co další věc v bytě je, kterou jsem vyřešila, bylo postavení nábytku. Asi budu znít trochu sentimentálně, ale měla jsem postel směrem nohama přímo ke dveřím a opravdu věřím, že to nedělá dobře, jak vysvětluje už Feng suej. Vlastně už dává i celkem smysl, proč se mi často zdáli noční můry a posledních pár let jsem se pořádně nevyspala. Teď co mám postel směrem ode zdi ke zdi, spí se mi MNOHEM lépe a spím klidněji. 
Po skříních jsem vyřešila i všechny ty krabice. Díky mamce jsme je všechny probraly a vyházeli. Prošlo mi rukama tolik věcí, že jsem byla až překvapená ke kolika z nich, nemám žádný vztah a  pesto byly u MĚ doma....., tak šly pryč. Mým plánem je, udělat ze svého bytu ukázku minimalismu. Míň věcí, víc zážitků. I když docela pochybuji, že se tomu vyhnu úplně, já která miluje suvenýry...., budu na tom už pracovat. A základ, jakým je na***ní že mám doma hromadu nevyužitých, zbytečných věcí, mě osobně přijde jako celkem dobrý odrazový a dlouhodobě udržitelný můstek. 
Ted už mám v plánu jen vymalovat, doladit svůj čtecí koutek a připevnit na strop kolejnicový systém na vytvoření zástěny, pro oddělení postele od kuchyně a uzavřela tak místo na spánek. 
Jinak abych vysvětlila důvody proč zrovna facebook market. Nejsem sice žádná zarytá eko žena, jenže mi přijde smutné kupovat stále dokola všechno nové za tolik peněz, když někomu doma leží to, co potřebuji a ještě v top stavu a nevyužité. Kdyby byla ta skříň co jsem si vysnila taky na fb marketu, a že jsem hledala hodně intenzivně a nenašla, koupila bych si ji znovu odtamtud. A to bez mrknutí. Jenže nebyla a nevadí. Ty peníze které jsem ušetřila na posteli, jsem využila na novou skříň. 
Ale čeho zajímavého jsem si v Ikee posledně všimla, byl oštítkovaný nábytek na akční cenu. Jelikož se chtěli zbavit nábytku z výstavy, tak ho prodávaly o 50% a více, levněji. Možná to tak ikea dělá už roky a já si toho nevšimla, ale bylo to moc příjemné zjištění. Stejně tak jsem až při posledních návštěvách zamířila do sekce výprodejů, které se nacházejí těsně před pokladnami. A objevila tam velké množství nových matrací, ještě zabalených nebo jen přesunutých z výstavy zboží. Což mi přijde moc sympatické, když jsou také o 50% a více, levnější. Je příjemné když nábytek který byste si stejně koupily, si můžete pořídit ve slevě a ušetřené peníze můžete využít na něco jiného. 
Půdorys a jeho změny jsem dělala v programu StoryArt a Pixlr expres, jelikož programy na tuto práci jsou nepřehledné a placené vysokými částkami.