Rovnátka 1/2

30.07.2020

Hned v úvodu chci zmínit že se nejedná o placenou spolupráci. Článek sepisuji proto, že se mě během nošení rovnátek ptalo nespočet lidí a ráda bych všechno shrnula. 

Najdete tu proč rovnátka, proč Svět rovnátek, na kolik Kč mě rovnátka vyšli, jaký je to typ zámečků a proč právě tento. Samozřejmě FOTKY PŘED A PO a vaše otázky. Tak jdeme na to!

Začnu úplně od začátku a to jak jsem dospěla k rovnátkům. Když mi bylo asi 12 let byla jsem v nemocnici na zubním z jakéhosi akutního důvodu. Tam nám bylo řečeno, že mi nefunguje čelist tak jak by měla, mám hodně křivé zuby, založeno na čtyři třetí zuby(normální člověk má první zuby-mléčné a potom druhé - trvalé/stálé zuby) a rovnátka by mi bez ortognátní operace(operace čelisti) nepomohly.
S mamkou jsme se tehdy dohodly, že na tu operaci rozhodně jít nechci a případně uvidíme jak to bude vypadat v 18letech. Jelikož by ona ortognátní operace byla možná, až od 18 let, kvůli dokončení procesu růstu. A jelikož nám bylo řečeno že rovnátka jsou teď zbytečná, neřešily jsme je. Já si od té doby proti nim vytvářela v hlavě jakýsi blok, že ROVNÁTKA= OPERACE ČELISTI(která mimochodem stojí okolo 220tisíc Kč a na operování skrz pojišťovnu je čekací doba 3 a více let). A když jsem viděla u sestry, jak je to s fixními rovnátky doopravdy, zatvrdila jsem se v tom, že rovnátka ROZHODNĚ v životě nechci!!!
Jenže přišly 18 narozeniny, 19 narozeniny a mě začal růst zub v miniaturní mezírce, ve které neměl místo a hrozilo jeho vytrhnutí. Vyrostlé osmičky mi k už tak křivým zubům úplně nepomohly v jejich rovnosti a tak jsem si prohlížela fotky zubů před a po rovnátkách. Měla jsem z toho úzkostné stavy, protože jsem věděla, že potřebuji zuby srovnat a hodit do latě, ale nechci na operaci. Jelikož v mé hlavě stále bylo ROVNÁTKA= OPERACE ČELISTI. Byl to neskutečný vnitřní boj.
ALE jednou jsem úplně náhodou na YouTube narazila na tvůrce se jménem Creep, který mluvil o svých zkušenostech s rovnátky, měl stejnou nebo podobnou vadu čelisti jako já a na operaci nemusel! Jelikož to vyřešil jakýsi píst přidělaný na zámečky. A to byla poslední kapka, a zároveň první kapka naděje. A tak jsem začala pátrat na internetu, propočítávat, a "plánovat".

Byla jsem v několika ortodontistických ordinacích, abych si vyslechla názor více lidí, přeci jen říká se, že víc hlav víc ví. Pokaždé když jsem, ale z jejich ordinace vycházela, byla jsem celá roznimraná, vnitřně totálně bolavá a přišla jsem si skoro zneužitě, protože se všechny ty ordinace shodli na jednom "Bez operace čelistí to nebude 100% výsledek, a musíme vytrhnout několik zubů, včetně osmiček", každá z těch ordinací mě tlačila do určitých termínů aniž by mi dali čas a možnost si to promyslet. Takže nejenže to podaly vždy opravdu nelidským způsobem, ale ještě mě tlačili do něčeho, co bylo proti mé vůli. Což trhání zubů, trhání zdravých zubů pro mě byl stejně velký strop jako operace. A tak jsem odmítla a objednala se na konzultaci ve Světě rovnátek.
Protože jsem dostávala ze všech stran mediální masáž, že Svět rovnátek je nejlepší na trhu. V té době jsem byla tak na dně a tak skeptická že mě ta reklama už spíš deptala. No a tak jsem se rozhodla si to ověřit na vlastní zuby. Nejen že na recepci ohledně objednávání byly opravdu milé a skoro všemohoucí slečny, ale ten přístup?

Zamilovala jsem se hned co jsem otevřela dveře.
Na konzultaci jsem si promluvila s doktorkou Májou a nějakým dalším doktorem se kterým jsme poté sestavovala plán léčby. Mé hlavní otázky byly zda je potřeba operace čelistí, trhání zubů a co se s tím dá upřímně dělat. Paní doktorka mi upřímně řekla že ona by na tu operaci šla, ale že mě do ní nenutí. Stejně jako, že ve světě rovnátek není potřeba žádné trhání zubů, pokud to nebude opravdu potřeba. Takže já v té chvíli rozebraná ze všech předešlých ordinací, že to jinak nejde, že je potřeba a musím tohle a tamto, jsem se v ordinaci rozbrečela. V ten moment toho na mě bylo opravdu hodně a takováto příjemná upřímnost s nulovým nátlakem mě totálně odzbrojila. Co Vám budu povídat, dobrých 15 minut jsem ze sebe nemohla dostat ani hlásku. Paní doktorka mi na konzultaci řekla, jak by léčba probíhala, koukla se mi na zuby, řekla že MOŽNÁ za půl roku od začátku léčby by se trhaly pětky(které mám stejně na kaši) a řekla, že mám dásňový úsměv který se, ale po srovnání zubů může ještě zvětšit. Do ničeho mě netlačila, nechala tomu všemu volný průběh a ještě mi řekla nové informace. Konzultace oproti ostatním ordinacím byla zcela zdarma a nechali mi čas na vstřebání a rozhodnutí. S tím, že jsem se potom objednala na druhou konzultaci a třetí.
Na druhé konzultaci se mi dělali 3D snímky zubů (na místo klasických otisků), a ještě ten den mi na monitoru ukázali, jak budou vypadat mé zuby na konci léčby. Na pc jsem měla vedle sebe současný model zubů a model jak budou vypadat po ukončení léčby a to mi dodalo tolik naděje a odvahy, že jsem do toho šla.

V druhé polovině článku bude cena, typ zámečků, první pocity a dny, utahování a informace o tom co ještě k rovnátkům jsem podstoupila 🤩 

Takže se rozhodně máte na co těšit.