Rovnátka 2/2

17.08.2020

Tak jsem se dokopala konečně k doopravení druhé a konečné části o rovnátkách. Takže tady je.

Rovnátka ve světě rovnátek mě vyšli celkem na 55 450Kč. Ani korunu navíc(v případě ulomeného zámečku, úpravy drátku, retence, atd, bylo vše zahrnuto v ceně) . V klasických ortodonciích mi říkaly cenu okolo 35 000Kč s tím že za cokoliv navíc budu platit(ulomený zámeček, prasknutí gumiček, úprava drátku, retence), takže by se cena mohla ve výsledku vyšplhat také až k padesáti tisícům korun

V puse jsem měla zámečky typu Damon a Damon Q což jsou samoligovací zámečky a keramické samoligovací zámečky. To znamená že na zámečky se nedává nic co by drželo drátek, protože drátek drží zámečky samy. A díky tomu že ho drží samy, mohou se zuby pohybovat rychleji a téměř neomezeně. Díky tomu je léčba se samoligovacími rovnátky poměrně rychlá, konkrétněji se léčba pohybuje okolo dvou let léčby, nemusí se trhat zuby, je potom širší a modernější úsměv a zámečky jsou zaoblené a menší než klasické, takže jsou v porovnání pohodlnější. Oproti tomu obyčejné gumičkové rovnátka, kdy gumička okolo zámečku drží drátek na jednom místě a tak je pohyb zubů omezený jen na to, co povolí gumička, je léčba pomalejší, přesněji se pohybuje okolo 5let. V této konkrétní animaci, je hezky ukázáno jak fungují oba typy fixních rovnátek v praxi. Fotky na porovnání jsou skvělé Simonky z instagrmového profilu @z_denicku_dentalni_hygienistky 

Nasazení rovnátek byl poměrně proces. Myslela jsem si, že lepení zámečků bude trvat celou věčnost, že se bude lepit po jednom. A jaké milé to bylo překvapení když na mě vytasili silikonovou "formu" ve které už zámečky byly na místech kde mají být nalepené. Mě se jen vyčistili zuby speciální pastou, připravili zuby a nasadily onu "formu" ze které se mi 3 zámečky odmítly nalepit a když mi je doktorka nalepila tak při nasazování drátku se mi další 4 zámečky ulomili. Takže následovalo obrušování lepidla, příprava zubu znovu a znovu lepení zámečku. Byla jsem tam přes dvě hodiny. Dostala jsem instrukce co a jak, taštičku s potřebama k čištění(kartáčky, vosk, letáček a ještě něco). Hned po tom nasazení už jsem cítila pořádný tah, tlak a škrábání rtů, takže jsem prohlásila, že vosk bude můj největší kámoš, jenže to jsem ještě nevěděla, jaký tlak musím vyvinout na ten zub, aby se vosk na zámeček nalepil. Takže jsem to po jednom dni vzdala a že to nějak přežiju. Kdo měl rovnátka tak ví jaký opruz je odřená pusa od zámečků. Hned po nasazení rovnátek jsem měkla pocity že "nemám žádné zuby a mám pusu jako transformer-plnou kovu", jelikož já člověk s malinkými zoubky jsem najednou měla v puse cosi, co zub "úplně" překrylo. Byla to fakt zábava. Tuším, že právě po nasazení rovnátek, mě zuby a pusa celkově boleli úplně ze všeho nejvíc a první jídlo byl večer chleba se sýrem- jedla jsem krajíc asi hodinu a půl protože jsem si to nakrájela na pidi kousky a strkala to do pusy až na stoličky, ty mě totiž moc neboleli a dalo se to přežít. Bylo to tuším, na čtyři ibalginy než jsem si zvykla. Po prvním utahování v srpnu to bylo jen na dva a potom už jsem ibalgin nepoužila skrz zuby ani jednou do doby než jsem dostala elastické tahy. Nevím jestli to bylo tím, že bych si zvykla na tu bolest, nebo tím, že by mě to moc nebolelo, ale zaručeně jsem si našla systém co dělat a nedělat po utahování rovnátek. Po každém utahování jsem si první den dopřávala jablečné pyré s piškotama a hooodně jogurtů, krémových polévek a nic co bych musela kousat. A nevim kde se to e mě vzalo ale vytvořila jsem si panický strach ze žvýkaček, po tom co jsem mluvila s jednou slečnou co rovnátka měla normálně si dala žvýkačku, jsem se toho bát přestala a jen jsem se pak smála tomu zápasu; rovnátka obmotané žvýkačkou vs. jazyk :D

Další věcí bylo nasazení elastických tahů(gumičky mezi zámečky), tuším že někdy v před půlkou léčby, na srovnání skusu. Jak moje čelist nebyla absolutně na nic takového zvyknutá, měla jsem takové bolesti čelisti, žvýkacích svalů a trojklanného nervu, že jsem myslela že mi asi upadne hlava. To byla fakt bolest. Nejen z nanovo odřené pusy, protože ony gumičky celkem překážely, ale i z toho jak se zuby hýbaly i jinak než jen do stran. Zachránil mě pan doktor Novák z FyzioSvěta, u kterého jsem byla pár týdnů po nasazení rovnátek na konzultaci, hrazené světem rovnátek, kvůli čelistnímu kloubu. Vysvětlil mi co a jak, jak si pomoct sama. Co dělat když nepomáhají prášky a mám žvýkací svaly úplně v křeči. Dostala jsem i tipy na ulevení si, až budu mít gumičky protože jako fyzioterapeut ví co se děje když je dostanete.

Dalším zážitkem bylo lámání si zámečků. Pamatuju si ten první divný pocit volnosti zubu jako by to bylo včera. Tak mě to vyděsilo, že jsem okamžitě volala do světa rovnátek, co mám dělat, naštěstí mě uklidnili a vysvětlili co a jak. Vyděsilo mě to tak, že jsem pak nejedla ani nic křupavého další půl rok, během kterého se mi stejně ulomilo x dalších zámečků. Bylo to nejspíš i tím, že jsem nestihla dentální hygienu ještě před nasazením. Rada pro vás, naplánujte si dentální hygienu před nasazením, v půlce léčby a po sundání rovnátek ;) .

Já osobně jsem podstoupila při léčbě ještě gingivo plastiku na kilinice LK denta v Brně(viz článek), i kvůli tomu že jsem nemohla pořádně vyčistit prostor u dásní, jelikož tam byl zámeček a u něho hned dáseň, měla jsem tam zánět dásní a byl to celkem horor. Takže jiná možnost nebyla. A! vyzkoušela jsem si na vlastní kůži botox(viz článek o botoxu) kvůli omezení dásňového úsměvu který byl po srovnání zubů opravdu výrazný. Ve výsledku jsem zjistila, že pro mě botox na dásňový úsměv není úplně to pravé ořechové. Jelikož mi tam tkáň chybí a když jsme to "umrtvily", nemohla jsem ani zavřít pusu, naštěstí to bylo při nejvyšším stupni nouzového stavu, takže nikdo nic neviděl protože roušky. Teď už byste nic nepoznali. Kromě hezčího výjevu brady a nosoretních rýh. Proto mám v plánu spíše bioplastiku, což je podpoření těla aby na definovaných místech vytvořilo chybějící tkáň, což už bude trvalé(až budu mít za sebou i to, dočkáte se taky článku, co jak, proč a tak).

Sundavání rovnátek byl taky docela proces. Myslela jsem že mi je jen odcvaknou, zabrousí lepidlo a čau. Ve výsledku jsem tam, ale byla přes 3 hodiny, protože to vůbec nebylo tak jednoduché. Lepili se mi ještě retenční drátky, aby se mi zuby zpátky nerozjeli, což trvalo asi nejdýl. Dělali panoramatické rentgeny, rentgeny profilu a ještě se mi dělali retenční dlahy. Ty mám proto, aby se mi zuby nehnuly už vůbec, teď je budu 3 měsíce nosit neustále- vyndávat jen na jídlo, a potom se na kontrole uvidí jestli ještě pořád každý den nosit a nebo už je budu mít jen na spaní. Ale já vám garantuju, že je budu nosit ještě dlouho a dobrovolně, protože mám celkem panickou hrůzu z toho, že by se mi ty zuby zase rozjeli a zkřivily. Mám tu pár fotek z procesu sundavání a není se čeho bát. Bylo to sice opravdu nepříjemné protože keramické zámečky se museli rozdrtit aby šly ze zubu odstranit, kdežto jen kovové se dali odcvaknout. A drcení těch keramických nebyla úplně procházka růžovou zahradou, ale zároveň to nebylo nic co by se nedalo tu chvilku přežít. Zbrušování lepidla po zámečcích se dalo přežít i bez újmy na zdraví, není to naštěstí tak silná bruska jako když vám zubařka vrtá kaz.

A teď přichází řada na vaše otázky co jste mi pokládali na instagramu ve stories

Jaké jsi měla první pocity?
Vlastně hned po nasazení, jsem už cítila bolest. Jak zuby táhly a byl na ně vyvíjený tlak. Což moc lidí hned nemá, takže zas něco extra 😁🙋‍♀️
Jinak mi přišlo, že vůbec nemam zuby.

Používala jsi vosk?
Vosk jsem používala asi jen první den. Protože jakmile jsem se vyspala a pořádně to začalo bolet, tak jsem se těch zubů nemohla ani dotknout, natož na ně tlačit a něco na ně "lepit"

Kartáčky atd sis musela kupovat? Jak jsi vybírala?
Takový starter pack kartáčků jsem dostala od Světa rovnátek. Pak jsem si jen byla v zubních potřebách koupit Ortho kartáček co má vykousnutou prostřední řadu právě na zámečky, ještě mezizubní nit vhodnou na rovnátka, mezizubní kartářky na jídlo za drátky a v celku fajn pastu se zeleným čajem.

Bolel ten botox? byl vidět hned?
Tak ten botox nebyla úplně procházka růžovou zahradou, ale paní doktorka byla skvělá a moc milá takže se to přežít dalo. Výsledek, ale nastupoval průběžně.

Ořezávání dásní zní děsivě, a proč až Brno? Určitě je to i v Praze!
To bez debat. Jenže v Praze mi doktoři kteří toto dělají, nebyly schopni odpovědět. 3 měsíce! Pan doktor z LK denta byl tak skvělý že se na fotky ode mě z mailu podíval po pracovní době a ještě ten den mi sestřička volala co a jak.

Ten fyziosvět je na pojišťovnu? Máš s nimi spolupráci když to tak promuješ?
Co tak vím tak je soukromá. Tudíž i placená. 
Ale mají super akci, že první návštěva je za 1/3 toho co stojí normálně. Což už se vyplatí vyzkoušet, ne? Navíc mě jedno sezení pomohlo!
Spolupráci s nimi nemám, mam jen radost z toho, že jsou opravdu profesionální a bezkonkurenční.


Odkaz na slevu 2 000Kč ve Světě rovnátek