GR131- den minus jedna

21.03.2024

Teď v letadle, někde nad Španělskem je mi už docela hej. Ale dostat se sem, byl zase zážitek.

Začnu ale popořadě, proč, jak a tak.

V lednu, jsem chtěla na polopracovni dovču do Ománu, abych si odpočinula po minulém roce. Jenže jsem si nekoupila letenky včas a potom už mě vyšlo výhodněji koupit do práce spíš nový přístroj, který jsem si přála už od rekvalifikace. Zároveň jsem v lednu narazila na instagramu na ……….. a jeho video o GR131. Kdy cca 60km krátká trasa vedoucí přes cely ostrov, je jako cesta napříč kontinentem. Z běžného městečka, přes zalesněné hory, vyprahlou sopečnou poušť až na písečné duny. Zároveň je to trasa Camino de Santiago.

Tak moc mne to zaujalo, už po prvním shlédnutí, ze jsem si řekla, že si tenhle trek dám k narozeninám.

K loňským narozeninám jsem si přála víc cestovat, tak k těmhle si dám rovnou další GRko.

V únoru jsem při delší časové pauze mezi klientkama otevřela aplikaci Ryanair, že se kouknu na letenky. Protože prostě proč ne že? Objevila jsem díky baneru levné letenky na kanáry. Olalalaaaaaa! Jaká náhodička. Že? Až na to, že to bylo z Lotyšska. Kam odmítám jet abych pak cestovala dál. Aaaaale! Co takhle letenky na kanary z Vídně? To by mohlo jít, ne?

Takže jsem scroolovala dopředu a dozadu a dopředu a dozadu v aplikaci ryanu a najednou! Najednou letenky za 29€!

Okamžitě jsem je kupovala. Měla jsem za to, že jsem pořád v dubnu a ten je za dlouho, pohoda. To se stihne naplánovat i pracovně úplně v klidu.

Po zaplacení a podívání se na bližší info, následovalo překvapeni. Nemám je na duben, ale na březen. Za měsíc. Hurááá!

A tak jo! To je taky v pohodě. Tak jo!

JÁ POLETIM NA KANÁRY! A ještě jen za necelých 800!

Normálně se tyhle letenky pohybují v řádech tisíců. Jak jsem taky zjistila když jsem chtela koupit letenku z ostrova do Vídně, Prahy, nebo Berlína! Minimální částka v ten den za letenku, byla okolo 5tisic korun. Což je docela dost, na moje lowcost já. A přímý let 31.3. z Gran Canaria do Pardubic, byl pozdě. Ten byl alespoň levný.

Ale! Vzpomněla jsem si na všechny ty chytré rady z cestovatelských videí na instagramu. Hodila do google fly ze kdy chci z Gran canaria a že kamkoliv. Vyskočil mi Madrid. Za neuvěřitelných 400Kč! Takže letenky na ostrov a z ostrova bych měla. A ještě levné!

Jak se dál budu dostávat z Madridu jsem nechala svému já v budoucnosti. Kdyžtak to sjedu s kamionakem za 22hodin. Kdyby nebylo na zbyt.

Nejlepší by, ale bylo letět z Barcelony za 1777kč rovnou do Prahy zejo! A užit si obě města. Ale další letenky a spoje měla řešit až Péťa víc v budoucnu.

A protože Péťa v budoucnu už nesehnala letenku z Barcelony za takhle hezkou částku, koukala na mapu odkud by to mohlo ještě hodně létat, aby našla jak domu letět. Protože se mi už nechtělo jet kamionem jeden cely den.

Objevila jsem Valencii a díky aplikaci azair našla spoj přes Brusel až do Prahy. Takže budu na cestě zpátky, dost podobně dlouho, jako na ceste za besties do Švédska. Jen o několik fousu víc než cesta na ostrov.

Čímž se vracím zpátky do současnosti.

Jelikož asi není ještě sezóna, nebo nevím co se děje za erupce na slunci, tak nejezdí vlaky do Vídně z Prahy v žádný rozumný čas. Hlavně večer. Protože jsem tam měla už objednanou klientku kterou jsem nechtěla přesouvat (i když jsem mohla a byla by s tím úplně v pohodě 🤦🏼‍♀️- tak ted už vím). Zkoušela jsem si sehnat odvoz z Prahy do Vídně autem, přes fb cestovatelské skupiny, Instagram, Threads aaaa! V den kdy jsem si koupila už jízdenky na autobusy přes Brno, se mi ozval kluk že pojede a vezme mě. A taky že za to nic nechce.

No tak jsem ty jízdenky zase vrátila a on mi potom napsal ze je trochu nakřápnutý… což by samo o sobě nebylo nic špatného že? Jenže! Počasí všude na internetech ukazuje že zrovna když doletim na kanary, tak tam má pršet, být okolo 12°C a vůbec ne malý vítr. Což už si samo o sobě rika o možné nachlazení a když se k tomu přidá cesta cca 4 hodiny s někým, kdo je trochu nemocný… no! Moc se mi to nelíbilo. Tentokrat jsem musela myslet na budoucí Péťu. Ráda bych si ten trek užila i když bude pršet a bude hnusne. Další den mu nebylo o moc lepe a mě se ozvala holcina, co chtěla z Prahy vyrážet dřív a jet za sdílené náklady. Zdrava! Tak jsem kyvla na ni. Bylo mi příjemnější si cestu zaplatit, a být safe než naopak.

Ale on proste vesmír nechtěl abych jela autem. Kdo ví proč. Jelikož v den odjezdu mi napsala že nakonec nejede, ze je nevyspala, přítel za kterým chtěla jet na soustředění si udělal úraz, jede domu a nemá to smysl. A klučina už měl v aute někoho jiného.

Takže jsem si ještě mezi klientkama kupovala jízdenku Praha-Brno, Brno-Vídeň. Jelikož jsem celý den byla ještě v práci, dělala jsem řasy třeba klientce která tři dny přenášela prcka a svěřila se do rukou právě mě…to mě dojalo a dojímá i teď.

Takže jsem včera 20.3. vyrážela ve 20:30 z Prahy autobusem a dojezd na ostrov bude tak v deset ráno. Plus ještě dvě hodiny cesta do mého výchozího bodu kterým je Agaete na severozápadě ostrova. Odkud je značena úplně původní oficiální trasa GR131, jelikož trasu, která je zároveň i Camino, jít nechci už z principu. Až budu chtít jít Camino, tak půjdu Camino de primitivo. Teď chci jít GR 131.

Zajímavý poznatek číslo jedna, hned po dosednuti v letadle byl ten, že pilot zahlásil že v cílové destinaci je 20°C a když jsem koukala z okénka, viděla jsem HODNĚ krosen, směřujících do prostoru pro odbavené zavazadla. Všechno to byly velké krosny, uvnitř kterých už jejich majitele mají spacák. Ne jako já, která má 40L krosničku a všechno připíná z venku. Možná už je na čase pořídit velkou a jít vstříc strachu, ze mi ji nechají na letišti, bez odbavení.

Zároveň ti lidi, co mají krosny, mají tenisky. Jak jsem měla v plánu i já, kdyby počasí na nejspolehlivějším portále yr.no, neukazovalo tu třídenní průtrž.

Pořad lepší mít trochu mokré pohorky, než tenisky úplně durch, žejo.

Jsem připravena na nejhorší. Tak uvidíme co mě na treku potká.